ZNAKOMITA PROMOCJA GMINY BLIŻYN NA WĘGRZECH

W dniach 28-30 lipca br. Zespół Pieśni i Tańca „Sorbin" wraz z przedstawicielem Urzędu Gminy p. Marzeną Jeżewską uczestniczyli w uroczystych obchodach Święta Wsi Iliny na Węgrzech. Oprócz polskiej delegacji w święcie uczestniczyli delegacje ze Czech, Łotwy, Włoch i Węgier.
Celem wizyty była prezentacja tradycyjnych potraw, poznanie kultur i tradycji naszych gmin partnerskich oraz występy artystyczne zespołów ludowych.
Jak co roku stoisko Gminy Bliżyn prezentowało się bardzo okazale i cieszyło się ogromnym powodzeniem. Podczas Festiwalu Pierogów nasze pierogi (z mięsem, serem, szpinakiem, kapustą i grzybami oraz ruskie) otrzymały najwyższą nagrodę konkursową Grand Prix. Ponadto na stoisku z potrawami regionalnymi można było degustować chleb ze smalcem i ogórkiem, wędliny, ciasta i tradycyjne nalewki przygotowane przez Panie z Zespołu Pieśni i Tańca Sorbin.
Delegacja Gminy Bliżyn brała udział w uroczystym mianowaniu Księdza Biskupa Miklosza Beer na honorowego obywatela Ilin. Na ręce Księdza Biskupa została wręczona pasyjka wykonana przez mieszkańca naszej Gminy p. Jacka Żaka ze Zbrojowa. W obecności księdza Biskupa pary małżeńskie: Beata i Sławomir Żak, Jolanta i Szymon Żak, Gabriela i Krzysztof Król oraz Halina i Daniel Fidor - członkowie Zespołu Sorbin odnowiły sakrament małżeństwa. W uroczystościach brały udział także pary małżeńskie z Czech, Węgier, Słowacji, Włoch.
Po uroczystej Mszy Św. można było zobaczyć tzw. Palockie Wesele. Podczas trwania Święta Ilin na scenie prezentowały się zespoły folklorystyczne z zaprzyjaźnionych krajów, odbyły się pokazy tańca brzucha oraz koncert zespołu Infragranti.
Zespół Pieśni i Tańca „Sorbin" wystąpił z wiązanką pieśni i tańców z regionu świętokrzyskiego. Gospodarze wsi Iliny przygotowali dla naszej delegacji wycieczkę do zamku oraz skansenu Holloko.
Tradycyjnie odbył się bieg terenowy, w którym członek naszej delegacji p. Zygmunt Wiśniewski zajął czołowe miejsce na dystansie 5 km.
Koszty wyżywienia i pobytu naszej delegacji sfinansowała strona węgierska – Wieś Iliny.

fotorelacja znajduje się : http://www.blizyn.pl/aktualnosci-blizyn/2012-znakonita-promocja-gminy-blizyn-na-wegrzech

DSC03098