Zaproszenie

600 lat Bliżyna

1410-2010

Szanowni Państwo!

Z wielką przyjemnością zapraszam Państwa do Gminy Bliżyn. To miejsce, gdzie życie toczy się pozornie tak samo, jak gdzie indziej. A tylko ten, kto tutaj mieszka i zawita, wie, że to miejsce szczególne.

Decydując się na krótki pobyt w naszej Gminie z pewnością zgodzą się Państwo ze stwierdzeniem, że Bliżyn to doskonała oferta dla osób szukających ciszy i spokoju na łonie natury w otoczeniu wciąż żywej kultury ludowej, życzliwych i gościnnych mieszkańców. Zapraszamy turystów. Sieć utwardzonych dróg o małym natężeniu ruchu, piękne krajobrazy i czyste powietrze to idealny teren do uprawiania turystyki rowerowej. Przemierzając szlaki turystyczne wytyczone po atrakcyjnych terenach, każdy przeżyje wiele ciekawych przygód.

Zapraszamy również inwestorów oferując koncepcje inwestowania głównie w infrastrukturę turystyczną.

Jeżeli jesteście Państwo zmęczeni gwarem wielkich miast, znudzeni wypoczynkiem w znanych kurortach, szukają kontaktu z przyrodą zapraszam do Gminy Bliżyn.

Wójt Gminy Bliżyn

Mariusz Walachnia

Aktualności

KOLEJNY WNIOSEK O DOFINANSOWANIE ZŁOŻONY DO MARSZAŁKA

Pomimo, iż nie zakończyły się jeszcze prace związane z termomodernizacją i remontami kapitalnymi szkół, Gmina Bliżyn przygotowała i złożyła w dniu 18 października wniosek o dofinansowanie zakontraktowanych, ale jeszcze nie zakończonych prac remontowych. Możliwości takie otworzył ogłoszony w dniu 28 września 2018r. jednoetapowy zamknięty konkurs na działanie 7.4 „Rozwój infrastruktury edukacyjnej i szkoleniowej”. Pomimo, iż termin składania wniosków upływa 15 listopada to już wczoraj złożyliśmy wniosek o dofinansowanie tego jakże potrzebnego zadania. Wniosek opiewa na kwotę 500 000 zł i zgodnie z założeniami konkursu można z niego wykonać prace związane z modernizacją istniejącej infrastruktury szkół podstawowych, w tym infrastrukturę sportową. Konkurs ten jest tak ważny i atrakcyjny dla naszej gminy gdyż umowy na prace budowlane realizowane do tej pory z własnych środków po zakończeniu i zapłaceniu faktur będą mogły być zrefundowane.
Poza wyżej wymienionymi pracami budowlanymi możliwe będzie doposażenie pracowni matematyczno-przyrodniczych w trzech placówkach oświatowych w Gminie Bliżyn. Projektem zostaną objęte wszystkie szkoły podstawowe dla których organem prowadzącym jest Gmina Bliżyn (tj. w Bliżynie, Mroczkowie i Odrowążku).
Z efektów projektu będą korzystać wszystkie dzieci uczęszczające do w/w szkół oraz mieszkańcy i osoby przyjeżdzające z innych szkół.
Całkowita wysokość projektu to 2 300 000 zł. Kwota dofinansowania w wysokości 500 tyś. jest maksymalna do uzyskania w konkursie. Mamy nadzieję, że już wkrótce widoczne efekty pozwolą zapomnieć o niedogodnościach związanych z trudnościami robót budowlanych

PIECZONA GĘŚ Z JABŁKAMI OTRZYMAŁA WYRÓŻNIENIE

IMG 6431 KopiowanieW dniu 14 października br. w Rakowie 13 Kół Gospodyń Wiejskich z naszego województwa przygotowało kilkanaście potraw regionalnych i tradycyjnych w ramach warsztatów i konkursu zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Głównym celem tego wydarzenia było promowanie i popularyzacja walorów smakowych gęsiny, upowszechnianie jej jako produktu regionalnego, a także promocja bogactwa regionalnego dziedzictwa kulinarnego.

Powiat skarżyski reprezentowało KGW Sorbin. Panie Janina Kołek, Irena Zbroja, Halina Boczek, Teresa Krzepkowska i Justyna Nowek przygotowały jako potrawę konkursową Pieczoną gęś z jabłkami, a do degustacji dla gości także: Pierś z gęsi w galarecie, Pasztet z wątróbek gęsich oraz Pipki gęsie faszerowane (czyli szyjki gęsie faszerowane). Potrawy te były przygotowane z Gęsi Kieleckiej – naszej rodzimej rasy. Biorący udział w konkursie podczas przygotowywania potraw mogli kontaktować się z kucharzem - ekspertem z Hotelu „Tęczowy Młyn” w Kielcach i uzyskać fachową poradę kulinarną. Panie z KGW Sorbin wykazały się dużym doświadczeniem kulinarnym, a przygotowane przez nie potrawy szybko znikały ze stołu.

Czytaj więcej: PIECZONA GĘŚ Z JABŁKAMI OTRZYMAŁA WYRÓŻNIENIE