Zaproszenie

600 lat Bliżyna

1410-2010

Szanowni Państwo!

Z wielką przyjemnością zapraszam Państwa do Gminy Bliżyn. To miejsce, gdzie życie toczy się pozornie tak samo, jak gdzie indziej. A tylko ten, kto tutaj mieszka i zawita, wie, że to miejsce szczególne.

Decydując się na krótki pobyt w naszej Gminie z pewnością zgodzą się Państwo ze stwierdzeniem, że Bliżyn to doskonała oferta dla osób szukających ciszy i spokoju na łonie natury w otoczeniu wciąż żywej kultury ludowej, życzliwych i gościnnych mieszkańców. Zapraszamy turystów. Sieć utwardzonych dróg o małym natężeniu ruchu, piękne krajobrazy i czyste powietrze to idealny teren do uprawiania turystyki rowerowej. Przemierzając szlaki turystyczne wytyczone po atrakcyjnych terenach, każdy przeżyje wiele ciekawych przygód.

Zapraszamy również inwestorów oferując koncepcje inwestowania głównie w infrastrukturę turystyczną.

Jeżeli jesteście Państwo zmęczeni gwarem wielkich miast, znudzeni wypoczynkiem w znanych kurortach, szukają kontaktu z przyrodą zapraszam do Gminy Bliżyn.

Wójt Gminy Bliżyn

Mariusz Walachnia

Aktualności

MARSZOBIEG POWIATOWY-ZAPROSZENIE

Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej wraz z Oddziałem Miejskim Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddział Miejski w Skarżysku-Kamiennej zaprasza do udziału w nowej odsłonie Powiatowych Marszobiegów. Pierwszy z nich odbędzie się  w sobotę 21 maja br. Zapisy uczestników już od 13 maja.

Starostwo Powiatowe przygotowało dla Państwa nową formę zmagań turystycznych. Tym razem pragniemy zaprosić do zdobycia Korony Gór Powiatu Skarżyskiego. Referat ds. Promocji wspólnie z PTTK opracował regulamin zdobycia sześciu szczytów. Każdy uczestnik tego wydarzenia otrzyma książeczkę, w której znajdują się krótkie ich opisy z miejscem na pieczątkę. W pierwszym rajdzie zmierzymy się ze szczytem Świniej Góry. W kolejnych etapach wspólnego zdobywania korony naszego powiatu są: Góra Skarbowa, Szczyt Altana, Kamień Michniowski oraz Osieczyńska Góra i Bukowa Góra. Po zebraniu sześciu pieczątek w książeczce, każdy piechur otrzyma odznakę PTTK, która została specjalnie zaprojektowana w tym celu.

Tradycyjnie zapewniamy bezpłatny dojazd na miejsce startu. Wyjazd autokarów zaplanowany jest na godz. 10.00 sprzed Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej oraz sprzed Urzędu Miasta i Gminy w Suchedniowie (ul. Fabryczna 5). Wymarsz na trasę marszobiegu planowany jest na godz. 10.30 z ul. Jastrzębiej w Bliżynie. Trasa liczy około 5 km. i wiedzie duktem leśnym aż do Świniej Góry. Tam będą Państwo mogli skorzystać z przygotowanych atrakcji i wziąć udział w konkursach z nagrodami np. zmierzyć się w rywalizacji układania puzzli na czas oraz znaleźć ukryty skarb. Przygotowany jest również ciepły posiłek dla uczestników marszobiegu. Następnie wyruszymy w drogę powrotną do miejsca skąd odbiorą nas autokary. Do wspólnej zabawy zapraszamy także przybyłych do Powiatu Skarżyskiego gości z Ukrainy. Prosimy o zabranie ze sobą mat piknikowych. Planowany powrót ok. godz. 14.00.

Zapisy na Marszobieg odbywać się będą w dniach 13-19 maja 2022r. w godz. 8.00-15.00. Swój udział w imprezie można zgłosić na trzy sposoby:

- osobiście w Starostwie Powiatowym - pok.405 i 406

- telefonicznie pod numerami tel. (41) 39-53-009, (41) 39-53-031

- elektronicznie za pośrednictwem poniższego formularza

Wyjazd z poszczególnych gmin:

godz.10.00 – gmina Suchedniów (Urząd Miasta i Gminy, ul. Fabryczna 5);

godz.10.00 – gmina Skarżysko-Kamienna (Starostwo Powiatowe, ul. Konarskiego 20).

Uczestnictwo w imprezie wiąże się również z akceptacją klauzuli RODO, gdyż pozyskanie i przetwarzanie danych uczestników niezbędne jest w procesie ubezpieczenia.

Dzieci, młodzież do 16 roku życia mogą brać udział w wydarzeniu pod opieką osoby dorosłej. Osoby w wieku od 16 do 18 lat - wymagana pisemna zgoda rodzica lub opiekuna. Udział dla osób poruszające się na wózkach inwalidzkich jest możliwy przy asyście opiekuna. 

Marszobieg 2022 copy

PODZIĘKOWANIA

Organizatorzy Pikniku Kawaleryjskiego składają podziękowania za pomoc przy organizacji Pikniku Kawaleryjskiego na Świniej Górze :

- p. Piotrowi Fitas - Nadleśniczemu Nadleśnictwa Suchedniów,
- p. Michałowi Zegadło - Leśniczemu Leśnictwa Świnia Góra,”
- p. Janowi Harabinowi – Łowczemu Koła Łowieckiego „Przepiórka”

- p. Robertowi Mazurowi – Dowódcy Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich

- p. Janowi Włodarczykowi - Prezesowi PTTK O/Skarżysko

- p. Leszkowi Kardyś

- Zespołowi Pieśni i Tańca SORBIN

- Scholi „Astra Dei’

Grupom biorącym udział w inscenizacji :

STRONA POLSKA

  1. Grupa Rekonstrukcji Bellum z Kielc,
  2. Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich;
  3. Zespół Pieśni i Tańca Sorbin.

STRONA NIEMIECKA

  1. 29. Falke Division z Kielc,
  2. Grupa Rekonstrukcji Historycznej Die Walkure z Krakowa,
  3. Grupa z Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku Kamiennej.

Patronom medialnym imprezy:  redakcji Echo Dnia, Tygodnika Skarżyskiego, serwisom internetowym: TSK24.pl i skarzysko24.pl , spottedskarzysko.pl

oraz wszystkim którzy pomogli w organizacji wydarzenia.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!