Zaproszenie

600 lat Bliżyna

1410-2010

Szanowni Państwo!

Z wielką przyjemnością zapraszam Państwa do Gminy Bliżyn. To miejsce, gdzie życie toczy się pozornie tak samo, jak gdzie indziej. A tylko ten, kto tutaj mieszka i zawita, wie, że to miejsce szczególne.

Decydując się na krótki pobyt w naszej Gminie z pewnością zgodzą się Państwo ze stwierdzeniem, że Bliżyn to doskonała oferta dla osób szukających ciszy i spokoju na łonie natury w otoczeniu wciąż żywej kultury ludowej, życzliwych i gościnnych mieszkańców. Zapraszamy turystów. Sieć utwardzonych dróg o małym natężeniu ruchu, piękne krajobrazy i czyste powietrze to idealny teren do uprawiania turystyki rowerowej. Przemierzając szlaki turystyczne wytyczone po atrakcyjnych terenach, każdy przeżyje wiele ciekawych przygód.

Zapraszamy również inwestorów oferując koncepcje inwestowania głównie w infrastrukturę turystyczną.

Jeżeli jesteście Państwo zmęczeni gwarem wielkich miast, znudzeni wypoczynkiem w znanych kurortach, szukają kontaktu z przyrodą zapraszam do Gminy Bliżyn.

Wójt Gminy Bliżyn

Mariusz Walachnia

Aktualności

WYRÓŻNIENIE DLA PAR TANECZNYCH Z ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA SORBIN

image000003Miłośnicy folkloru oraz jego wykonawcy spotkali się w Trzcianie koło Rzeszowa na 35. Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego. Na scenie zaprezentowały się zespoły oraz pary taneczne z pięciu województw. W dniach 26-27.X. w konkursie wzięli udział przedstawiciele Gminy Bliżyn reprezentanci Zespołu Pieśni i Tańca Sorbin: Jolanta i Szymon Żak oraz Paulina Kucewicz i Zygmunt Wiśniewski wraz z kapelą w składzie Ryszard Kucewicz i Rafał Szymański zdobywając wyróżnienie. Główną ideą Konkursu było ukazywanie i zachowanie tradycyjnego tańca ludowego w jak najbardziej autentycznej formie.
Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego jest imprezą niezwykle ważną, służącą ochronie dziedzictwa kulturowego i każdego roku skupia liczne grono uczestników i odbiorców. Kultywowanie i popularyzacja kultury ludowej poprzez taniec jest ciekawą formą odkrywania polskiego folkloru. Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego jest jednym z najstarszych konkursów związanych z folklorem na terenie Polski, organizowany od 1984 roku. Jego głównym celem jest ochrona przed zanikaniem tradycyjnego folkloru, a w szczególności tańca ludowego oraz całości kontekstu obrzędowego i obyczajowego nierozerwalnie z nim związanego.

Zespół Pieśni i Tańca Sorbin składa serdeczne podziękowania Wójtowi Gminy Bliżyn za sfinansowanie transportu na Konkurs.

Czytaj więcej: WYRÓŻNIENIE DLA PAR TANECZNYCH Z ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA SORBIN