Zaproszenie

600 lat Bliżyna

1410-2010

Szanowni Państwo!

Z wielką przyjemnością zapraszam Państwa do Gminy Bliżyn. To miejsce, gdzie życie toczy się pozornie tak samo, jak gdzie indziej. A tylko ten, kto tutaj mieszka i zawita, wie, że to miejsce szczególne.

Decydując się na krótki pobyt w naszej Gminie z pewnością zgodzą się Państwo ze stwierdzeniem, że Bliżyn to doskonała oferta dla osób szukających ciszy i spokoju na łonie natury w otoczeniu wciąż żywej kultury ludowej, życzliwych i gościnnych mieszkańców. Zapraszamy turystów. Sieć utwardzonych dróg o małym natężeniu ruchu, piękne krajobrazy i czyste powietrze to idealny teren do uprawiania turystyki rowerowej. Przemierzając szlaki turystyczne wytyczone po atrakcyjnych terenach, każdy przeżyje wiele ciekawych przygód.

Zapraszamy również inwestorów oferując koncepcje inwestowania głównie w infrastrukturę turystyczną.

Jeżeli jesteście Państwo zmęczeni gwarem wielkich miast, znudzeni wypoczynkiem w znanych kurortach, szukają kontaktu z przyrodą zapraszam do Gminy Bliżyn.

Wójt Gminy Bliżyn

Mariusz Walachnia

Aktualności

WSPÓLNY KONCERT PARAFIALNEJ ORKIESTRY DĘTEJ „PERŁY WINCENTEGO” ORAZ ZESPOŁU LUDOWEGO „KUŹNICZANKI” W SZYDŁOWCU

Od sierpnia 2017 r., przy wsparciu finansowym Gminy Bliżyn oraz Województwa Świętokrzyskiego - w Parafii Odrowążek realizowany jest projekt pt.: „Tradycje kultywujemy i mieszkańców gminy Bliżyn integrujemy - organizacja wydarzeń kulturalnych".
Głównym celem projektu jest aktywizacja, rozwój oraz kształtowanie świadomości obywatelskiej i kulturowej mieszkańców gminy Bliżyn poprzez udział w warsztatach edukacyjnych ukierunkowanych na rozwój lokalnej społeczności i organizację wydarzeń kulturalnych, sprzyjających kultywowaniu miejscowych tradycji.
Jedno z wydarzeń kulturalnych objętych projektem - zostało zrealizowane na terenie Województwa Mazowieckiego, tj. w dniu 18 października 2017 r. uczestnicy projektu: Parafialna Orkiestra Dęta „Perły Wincentego" oraz Zespół Ludowy „Kuźniczanki" - zaprezentowali swoje umiejętności muzyczne w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu. Obie grupy muzyczne przywitał Dyrektor - Pan Karol Kopycki oraz ks. Norbert Skawiński. Natomiast ks. Wincenty Chodowicz - Proboszcz Parafii Odrowążek - zaprezentował realizowany projekt, wskazując jego cel, realizowane działania oraz źródła finansowania (środki Gminy Bliżyn oraz Województwa Świętokrzyskiego). Nawiązał także do trwających obchodów Dni Papieskich i wskazał, że młodzi ludzie, którzy byli tak ważni dla Papieża Jana Pawła II - budują Jego „żywy pomnik".
Uczestnicy projektu swój występ rozpoczęli utworem: „Barka", a następnie przedstawili przygotowany repertuar, w którym znalazły się zarówno utwory ludowe - przekazywane, zgodnie z tradycją z pokolenia na pokolenie, jak i współczesne kompozycje, takie jak np. „Przez twe oczy zielone". Uczniowie Liceum oraz Nauczyciele z entuzjazmem przyjęli występ obu grup muzycznych, o czym świadczyły głośne brawa i wspólny śpiew. Publiczności bardzo spodobał się utwór: „W moim ogródecku", który muzycy wykonali ponownie na zakończenie występu. Pan Dyrektor podziękował za udany koncert oraz zaprosił Orkiestrę i Zespół Ludowy „Kuźniczanki" na kolejny występ.

 

Czytaj więcej: WSPÓLNY KONCERT PARAFIALNEJ ORKIESTRY DĘTEJ „PERŁY WINCENTEGO” ORAZ ZESPOŁU LUDOWEGO „KUŹNICZANKI”...

TEATRY DZIECIĘCE BAJKOWA PRZYGODA ZAPRASZAJĄ

Teatry Dziecięce Bajkowa Przygoda I oraz Bajkowa Przygoda II działające przy Gminnym Ośrodku Kultury zpraszają w dniu 26 października do remizy OSP w Bliżynie na przedstawienia zatytułowane Między nami charakterami oraz Witajcie w naszej bajce - ZOO. O godz. 9.30 rozpocznie się występ dla uczniów klas I-III, o 10.30 dla uczniów klas IV-VI.

bajkowa przygoda

INFORMACJA KRAJOWEGO STOWARZYSZENIA WSPIERANIA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Grant na start plakatKrajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości uprzejmie informuje, iż od dnia 12.10.2017 r. do 08.11.2017 r. prowadzi nabór Uczestników do projektu pn. „Grant na start”, realizowanego w ramach Poddziałania 10.4.1„Wsparcie rozwoju przedsiębiorczości poprzez zastosowanie instrumentów zwrotnych i bezzwrotnych – (dotacje) – OSI – (projekty konkursowe)”. Głównym celem projektu jest zwiększenie aktywności zawodowej w obszarach wiejskich na terenie OSI (Obszary Strategicznej Interwencji) o najgorszym dostępie do usług publicznych poprzez wsparcie szkoleniowo-doradcze 120 osób oraz udzielenie 104 osobom wsparcia finansowego na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Szczegółowe informacje oraz wymogi dotyczące możliwości udziału w niniejszym projekcie, zamieszczone zostały w „Regulaminie rekrutacji do projektu” oraz „Regulaminie przyznania środków finansowych na rozwój przedsiębiorczości”, dostępnych na stronie internetowej www.kswp.org.pl.