Aktualności

ROLNICY EKOLOGICZNI – UWAGA PRÓBA OSZUSTWA

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu informuje , że wśród rolników ekologicznych rozpowszechniane są informacje o rzekomym powstaniu Europejskiego Rejestru Ekologicznych Producentów Rolnych oraz o potrzebie uiszczenia opłaty w wysokości 280 zł za wpis do tego rejestru. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi rolnictwa ekologicznego taki rejestr na poziomie UE nie został utworzony. Producenci ekologiczni nie mają obowiązku zgłaszania się do żadnego Europejskiego Rejestru Ekologicznych Producentów Rolnych. Zgłoszenie podjęcia działalności w rolnictwie ekologicznym nie jest również związane z żadnymi opłatami w tym zakresie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje również, że odpowiednie informacje zostały przekazane do organów ścigania.

KONDOLENCJE

„Śpieszmy się kochać ludzi
Tak szybko odchodzą ...”

Ks. Jan Twardowski

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci
najstarszej mieszkanki Gminy Bliżyn

Ś.P.
Władysławy Olejarz

Wyrazy głębokiego współczucia dla Rodziny zmarłej
składają
Przewodniczący Rady Gminy                           Wójt Gminy Bliżyn
 Tadeusz Łyjak                                                  Mariusz Walachnia

ZAPRASZAMY NA IMPREZĘ PLENEROWĄ DO SORBINA

plakat Sorbin

REGULAMIN KONKURSU NA NAJSMACZNIEJSZĄ POTRAWĘ REGIONALNĄ

§1. Celem konkursu jest kultywowanie i popularyzacja tradycji kulinarnych ziemi bliżyńskiej i regionu świętokrzyskiego oraz kształtowanie i poszerzenie zainteresowań sztuką kulinarną a ponadto kształtowanie umiejętności wykonania potraw nawiązujących do tradycji świętokrzyskich.

Czytaj więcej: ZAPRASZAMY NA IMPREZĘ PLENEROWĄ DO SORBINA

SENIORZY ZWIEDZAJĄ

DSCN02302 sierpnia br. grupa seniorów z terenu gminy Bliżyn wzięła udział w wycieczce do Nałęczowa, Puław i Kazimierza Dolnego. Uczestnicy wycieczki odwiedzili Nałęczów – Zdrój - jedno z najpopularniejszych polskich uzdrowisk, a w nim min. Park Zdrojowy, pijalnię wód mineralnych i zabytkowe wille. W Kazimierzu Dolnym zwiedzili Rynek z renesansowymi kamienicami, kościół Farny, Górę Trzech Krzyży – punkt widokowy na miasteczko i dolinę Wisły, spacerowali nadwiślańskm bulwarem, a w Puławach zespół pałacowo – parkowy książąt Czartoryskich. Wyjazd został zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi nad Kuźniczką w Sorbinie, w ramach projektu pt. „Aktywni seniorzy –młodzi zdrowiem i duchem” dofinansowanego ze środków województwa świętokrzyskiego z zakresu Pomocy Społecznej

Czytaj więcej: SENIORZY ZWIEDZAJĄ

WIZYTA W GMINIE PARTNERSKIEJ ILINY

W dniach 26 - 29 lipca br. Zespół Pieśni i Tańca „SORBIN" wraz z kapelą w składzie: Dariusz Figarski (akordeon), Ryszard Kucewicz (bębenek) i Edward Orłowski (skrzypce) uczestniczyli w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru na Węgrzech w Gminie Iliny w ramach Programu „ Europa dla obywateli ". Gminę Bliżyn reprezentował radna Halina Fidor – jednocześnie kierownik ZPiT „SORBIN". W tym roku obchodzono 10 – lecie Festiwalu Pierogów. Odbyły się także pierwsze Dożynki Gminne połączone z barwnym korowodem i prezentacją wieńców dożynkowych. Nasz wieniec wykonała tradycyjnie twórczyni ludowa z Sorbina – p. Janina Kołek. Celem wizyty była kontynuacja Programu, prezentacja tradycyjnych potraw, poznanie kultur i tradycji naszych gmin partnerskich oraz występy artystyczne zespołów ludowych. Oprócz polskiej delegacji uczestniczyli w niej delegacje z Czech, Słowacji, Łotwy, Włoch i Węgier.
W tym roku w Festiwalu Pierogów zajęliśmy III miejsce, a nasze stoisko z potrawami regionalnymi zostało uznane za najlepsze.

Czytaj więcej: WIZYTA W GMINIE PARTNERSKIEJ ILINY

WODA W ZALEWIE NADAJE SIE JUŻ DO KĄPIELI

Dziś przekazano wyniki badań wody w Zalewie Bliżyńskim. Wskaźnik jednostkowy bakterii Escherichia cola spadł z 1225 NPL/100 ml do 520 NPL/100 ml na dopuszczalne 1000 jednostek.

Z dniem 25 lipca decyzją skarżyskiego SANEPIDU kąpielisko w Bliżynie jest dopuszczone do kąpieli.

Ponadto w tym tygodniu zlecono pobranie kolejnych próbek by stwierdzić czy bakteria w wodzie zanika.