Aktualności

NIE DLA CZADU – „CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA”

W związku z rozpoczętym sezonem grzewczym 2023 - 2024, realizując wznowioną kampanię informacyjno-edukacyjną prowadzoną przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kam. pod nazwą „Czujka na straży Twojego Bezpieczeństwa”, informujemy, że kolorowa wersja broszury informacyjnej dotyczącej czadu jest do pobrania na stronie głównej KP PSP w dziale Obszary Działania KP Prewencja Społeczna – „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa! Sezon grzewczy 2023 – 2024”.

Poniżej przedstawiamy pakiet informacji poświęconych zagrożeniom związanym z zatruciami tlenkiem węgla (czadem).

Czym jest czad (tlenek węgla) i jak dochodzi do zatrucia? 

Czad (tlenek węgla) jest produktem ubocznym każdego procesu spalania – węgla w piecach kaflowych, drewna w kominkach, gazu w kuchenkach lub piecykach łazienkowych, paliwa w silniku samochodowym. Na skutek niewłaściwego odprowadzania spalin i dymu z urządzeń grzewczych czad może przedostać się do pomieszczeń mieszkalnych i spowodować zagrożenie dla życia ludzkiego.

Czad to bezwonny i bezbarwny gaz, którego ludzkimi zmysłami wykryć w powietrzu się nie da. Może być wszędzie, choć go nie widać ani nie czuć. To pierwsza cecha jego zabójczej natury. Druga, równie niebezpieczna, polega na jego wybitnej zdolności do łączenia się z hemoglobiną, transportującą tlen w ludzkim krwiobiegu. Rezultat braku życiodajnego tlenu w komórkach jest tylko jeden – śmierć.

Objawami zatrucia tlenkiem węgla są:

            Objawy lekkiego zatrucia tlenkiem węgla mogą do złudzenia przypominać symptomy niestrawności lub grypy. Wśród nich należy wymienić osłabienie, lekki ból głowy, mdłości i wymioty. Taka „lekko zaczadzona” osoba może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że w jej krwi krąży tlenek węgla.

            Jeśli zatrucie nastąpiło podczas kąpieli w łazience z niesprawnym piecykiem gazowym i kiepską wentylacją, możemy nawet przypuszczać, że osłabienie wynika ze zbyt długiego leżenia w wannie z gorącą wodą i do głowy nam nawet nie przyjdzie, że jesteśmy o krok od śmierci.

 

Czytaj więcej: NIE DLA CZADU – „CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA”