Aktualności

TANECZNY SUKCES BEATY ŻAK I ZYGMUNTA WIŚNIEWSKIEGO

20181014 113144W dniach 13-14 października 2018 w Trzcianie koło Rzeszowa odbył się 34. Ogólnopolski Konkurs Tradycyjnego Tańca Ludowego jeden z najstarszych konkursów związanych z folklorem na terenie Polski. Podczas jego trwania prezentowane i dokumentowane są tradycyjne tańce ludowe z poszczególnych regionów Polski. Główną ideą przedsięwzięcia jest popularyzacja tradycyjnego tańca ludowego w jak najbardziej archaicznej formie. Prezentacje odbywają się w dwóch kategoriach: autentycznych grup i par tanecznych.

Gminę Bliżyn w kategorii par tanecznych reprezentowali przedstawiciele Zespołu Pieśni i Tańca Sorbin - Beata Żak oraz Zygmunt Wiśniewski para otrzymała nagrodę Grand Prix.

Para taneczna przedstawiła polkę i oberek świętokrzyski. Do pokazu tanecznego przygrywała kapela Sławomira Miernika w składzie : Ryszard Kucewicz , Sławomir Miernik i Mieczysław Maskiera. W konkursie brało udział 35 wykonawców w tym 4 grupy dziecięce, 17 par tanecznych, zespoły pieśni i tańca, zespoły regionalne i folklorystyczne.
Nagrodzonej parze tanecznej serdecznie gratulujemy !

20181014 114201

Czytaj więcej: TANECZNY SUKCES BEATY ŻAK I ZYGMUNTA WIŚNIEWSKIEGO

UMOWA NA KOLEJNY PROJEKT PODPISANA

IMG 3359 Kopiowanie8 października w Szkole Podstawowej w Odrowążku nastąpiło podpisanie umowy na realizację projektu pod nazwą „Przez naukę do doskonałości”. Umowę podpisali członek zarządu województwa Agata Binkowska, skarbnik gminy Beata Ozan oraz dyrektor szkoły Mirosław Owczarek, a obecni byli przy tym wójt gminy Mariusz Walachnia, radny Janusz Okła i koordynator projektu Małgorzata Siek.

Wartość projektu wynosi 810.593,75 zł, w tym kwota dofinansowania z UE to 704.003,75 zł, a jego okres realizacji to 1 wrzesień 2018 – 30 czerwiec 2020.

Jest to już 4 projekt z środków Unii Europejskiej, którego inicjatorem jest dyrektor Mirosław Owczarek, a koordynatorem Małgorzata Siek.

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Odrowążku pozyskała dofinansowanie projektu „PRZEZ NAUKĘ DO DOSKONAŁOŚCI” ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Oś Priorytetowa 8. Rozwój edukacji i aktywne społeczeństwo, Poddziałanie 8.3.2 Wsparcie kształcenia podstawowego w zakresie kompetencji kluczowych.

Celem głównym projektu jest podniesienie wiedzy i umiejętności w zakresie kompetencji kluczowych niezbędnych w kontekście potrzeb rynku pracy przez 70 (34k/36m) uczniów szkoły.

Czytaj więcej: UMOWA NA KOLEJNY PROJEKT PODPISANA

DZIEDZICTWO. TU PRZYSZŁOŚĆ SPOTYKA SIĘ Z PRZESZŁOŚCIĄ

Można było zobaczyć nie tylko stare warsztaty tkackie, ale również spróbować swych sił w tym trudnym rękodziele, a dodatkowo spróbować doskonałego chleba z dyni. W „Domu Tkaczki” Urszuli Wolskiej 6 października w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbył się „Dzień Tkaczki”. Wśród odwiedzających to urokliwe miejsce byli m.in. wójt Mariusz Walachnia z rodziną oraz radni Krzysztof Jurek i Tomasz Pela.

IMG 3188 Kopiowanie

Czytaj więcej: DZIEDZICTWO. TU PRZYSZŁOŚĆ SPOTYKA SIĘ Z PRZESZŁOŚCIĄ